Zvládli jsme Suchý únor a možná vás teď napadne: Může se v sauně pít? Nebo před saunováním? A může se pít po saunování? Jednoduše a jednou pro vždy – nemůže, není to dobrý nápad. Jen byste hazardovali se zdravím. Alkohol a sauna totiž nikdy nebudou kamarádi.
Protřepat, nemíchat! Ale raději nesaunovat!
Všichni to známe. Sejdou se dobří přátelé, na stole je dobré víno, koňak, whisky, každý pije, co má rád a zábava je v nejlepším. Večer někoho napadne, že by bylo skvělé pokračovat v sauně. To je klasický scénář, který má každý rok za následek spoustu zbytečných zdravotních problémů.
V Čechách bohužel nejsou přesné statistiky k dispozici, ale ve Finsku, kde žije cca 5,5 milionů obyvatel, je konzumace alkoholu v souvislosti se saunováním spojena s 20 až 25 úmrtími každý rok.
Pokud tedy chystáte večírek s pitím alkoholu, určitě z programu škrtněte saunu. Anebo si do ní sedněte, zpívejte si, ale rozhodně ji nezapínejte 🙂
Saunování je pro mnoho lidí rituál. Mají saunu spojenou s uklidňujícími vůněmi, všeobjímajícím a příjemným teplem, svíčkami, meditační hudbou nebo tichem. Chodí do sauny zapomenout na všední starosti, zbavit se stresu a relaxovat.
Každý jsme ale jiný. Takže, pokud si v sauně raději hlasitě povídáte s přáteli a vonné esence vám nedělají dobře, je to zcela v pořádku. Důležité je užít si saunování (a nejen to) podle svého. Žít naplno a po svém.
Řada výzkumů jasně prokázala, že kombinace saunování a alkoholu je špatná volba. A zapsat se do smutných finských statistik, chce asi málokdo z nás. Tak proč to zbytečně riskovat.
Co se děje s vaším tělem v sauně (pokud pijete alkohol)?
Rozdíly teplot mezi běžnou místností a finskou saunou mohou činit až 80 °C. Ve chvíli, kdy otevřete dveře vyhřáté sauny, musí vaše tělo na tento velký teplotní rozdíl reagovat.
V sauně se organismus snaží udržet optimální teplotu těla. Aby toho docílil, začne ve vysoké míře vylučovat pot prostřednictvím potních žlázek, které jsou rozmístěné po celém těle. To znamená, že současně s potem se tělo zbavuje vody.
Přesto intenzivní pocení stále proniká mnoho tepla do hlubších částí těla. Pokožkou i vdechováním horkého vzduchu. Prohřívají se vnitřní orgány, dochází k masivnímu ohřevu krve.
Tělo opět reaguje: cévy se roztáhnou, aby jimi mohlo proudit větší množství čerstvé a okysličené krve. Srdce tluče rychleji, dochází k výraznému prokrvení dýchacích cest, krevní tlak stoupá.
To vše je žádoucí projev saunování.
Díky tomu se organismus trénuje, společně s potem odchází z těla přebytečná sůl a škodliviny, posiluje se imunitní systém. Přesto představují tyto průvodní jevy saunování pro lidské tělo poměrně značnou zátěž. Současně jsou důvodem, proč byste se neměli saunovat déle než cca 15 minut a neměli chodit do sauny nemocní – zkrátka by to na vaše tělo už bylo moc.
A teď si představte, co s vaším tělem dělá alkohol (to už ale znáte ze školy nebo dokonce osobně, takže jen malé opáčko):
- alkohol rozšiřuje cévy a také se zvyšuje krevní tlak
- alkohol dehydratuje a tělu pak chybí voda
- plus škodí játrům a tělu celkově, snižuje zábrany, ale to teď ponechme stranou
Všimli jste si? Alkohol má na tělo podobný vliv jako horko v sauně.
Alkohol násobí všechny pro tělo už tak náročné důsledky saunování a výrazně přetěžuje organismus.
To je důvod, proč není dobrý nápad kombinovat alkohol a saunu. Přičemž největším problémem je právě dehydratace, která může vést až k mdlobám.
V sauně se také dříve dostaví pocit opilosti, který je současně intenzivnější.
Metabolismus pracuje vlivem tepla rychleji, takže se budete cítit opilí s mnohem menším množstvím alkoholu než za běžné situace. Pokud jste si dali několik skleniček před saunou a cítíte se “v pohodě”, v sauně se vše může během minuty velmi rychle změnit. Až vás to překvapí.
Alkohol v sauně může vést k infarktu, arytmii, mozkové mrtvici nebo úpalu, postupně dochází k poškození cévního systému i srdce. Zároveň vlivem opilosti v saunách dochází k úrazům jako jsou popáleniny, pády či zlomeniny.
Kombinace alkoholu a tepla také u mnoha lidí vyvolává nevolnost.
Pijete-li v sauně sami, může se stát, že vás horko a alkohol přemůže a jednoduše usnete. Tak tvrdě jako ještě nikdy. Nevědomky tam možná dosáhnete světového rekordu délky v pobytu v sauně, otázka ale je, zda se po jeho několikanásobném překonání vůbec probudíte.
Pít byste neměli ani po saunování.
Dopřejte tělu čas na regeneraci a vstřebání pozitivních účinků saunování. Nezatěžujte ho alkoholem. Mějte se zkrátka rádi.
Saunování pomáhá s kocovinou!
Ano, to je poměrně velký mýtus. Mezi následky nezřízeného pití minulý večer patří právě dehydratace. Tu si naopak vstupem do sauny jen zesílíte, jak jsme si už popsali výše a vystavujete tak své zdraví zbytečnému riziku.
Takže výsledkem bude jen to, že si v sauně pořídíte ještě silnější bolest hlavy a pravděpodobně se vlivem tepla zase rychle vrátíte do stavu opilosti. Což asi není to, co byste v takové chvíli potřebovali.
Saunování jen prodlužuje fázi kocoviny a neléčí ji. Sauna není lék na pití.
Saunu si naordinujte nejdříve až další den. To přispěje k detoxikaci organismu a pomůžete mu zbavit se nežádoucích látek.
Pokud alkohol, tak s mírou
Působení alkoholu na organismus je velmi individuální. Důležité je, jak zrovna vaše tělo na alkohol reaguje a jaký je váš zdravotní stav.
Určitě nechceme strašit, že pokud si dáte před saunou nebo po ní (či dokonce uvnitř sauny) skleničku dobrého vína, že z ní nevyjdete živí. To určitě ne.
Jednoduše používejte zdravý rozum a buďte při konzumaci alkoholu v kombinaci se saunou opatrní. A nikdy nepijte v sauně sami a doplňujte dostatečné množství tekutin (nejlépe čistou vodu nebo naředěné ovocné šťávy).