Jak zapojit děti a starší členy rodiny do relaxace v sauně a utužit rodinné vztahy? Může sauna vytvořit nové tradice a být místem, kde se rodina setkává, odpočívá a společně tráví čas? Zapojení celé rodiny do saunování vyžaduje zvláštní pozornost, protože musí být bezpečné a příjemné pro všechny věkové kategorie. Pojďme se společně podívat, jak to udělat.
Bezpečnost na prvním místě
Bezpečnost v sauně je klíčová, zejména pokud jde o děti a starší osoby. Malé děti jsou velmi citlivé na teplotu, protože jejich termoregulační systém není plně vyvinutý.
U starších lidí zase mohou být přítomny zdravotní problémy nebo omezení, které vyžadují opatrnost.
Zde jsou základní pravidla společného rodinného saunování:
1. Teplota a doba pobytu:
Začněte s nižšími teplotami. Ve společné sauně má být ideálně kolem 50 – 70 °C. Teplotu můžete postupně zvyšovat podle toho, jak se děti nebo vaše babička s dědečkem cítí.
Dobu pobytu zkraťte, ideálně 5 – 10 minut pro děti a ne déle než 10 – 15 minut pro starší osoby. Vždy se řiďte pocity nejmladšího nebo naopak nejstaršího účastníka saunového ceremoniálu.
2. Dostatek tekutin:
Sauna odvodňuje organismus, takže před i po saunování zajistěte dostatečný přísun tekutin.
Ideální je čistá voda, minerálky nebo ředěné ovocné či zeleninové šťávy. Vyhněte se pití příliš velkého množství tekutin bezprostředně před pobytem v sauně – to může způsobit nevolnost.
3. Pozor na zdravotní stav:
Před zapojením starších členů rodiny (pokud nejsou na saunování zvyklí) je vhodné konzultovat jejich zdravotní stav s lékařem. Zejména pokud vaši prarodiče trpí srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo jinými chronickými nemocemi.
A pokud je někdo z rodiny nachlazený, společné saunování raději odložte.
Jaké jsou zdravotní výhody saunování?
Saunování má řadu zdravotních benefitů pro všechny věkové skupiny.
Pro děti je sauna prospěšná zejména díky podpoře imunitního systému a pozitivního vlivu na dýchací cesty. Saunování může snížit výskyt nachlazení a jiných respiračních onemocnění.
Pro rodiče a dospělé saunování pomáhá snižovat stres, uvolňuje svalové napětí a podporuje kvalitní spánek.
U starších osob může pravidelný pobyt v sauně zlepšit kardiovaskulární zdraví, podporuje lepší cirkulaci krve a zmírňuje problémy spojené s artritidou či revmatismem.
Saunování tak představuje dokonalý způsob, jak udržovat zdraví napříč generacemi.
Přizpůsobení sauny dětem i seniorům
Pro to, aby se vaše děti i babička s dědečkem cítili v sauně pohodlně a bezpečně, můžete provést několik úprav. Myslete na ně ještě před tím, než si saunu pořídíte, vyhnete se případným (a poměrně složitým) úpravám později.
1. Chladnější zóny v sauně:
Promyšlenou konstrukcí vnitřku sauny lze vytvořit chladnější zóny, kde bude teplota nižší a příjemnější.
Nejjednodušší jsou různé výškové úrovně lavic – teplý vzduch stoupá přirozeně vzhůru, takže spodní lavice bývají vždy chladnější. To ocení zejména děti, které vysoké teploty snášejí o dost hůře než dospělí.
2. Vyšší vzdušná vlhkost je fajn:
Zvlhčené prostředí sauny usnadňuje dýchání a činí vysokou teplotu snesitelnější. Toho docílíte politím horkých saunových kamenů vodou.
Mnohem větší kontrolu nad vlhkostí a teplotou vzduchu získáte, pokud si rovnou pořídíte biosaunu – její kamna obsahují výparník, který se o vše postará automaticky.
3. Ergonomie pro bezpečí malých i velkých:
Pokud saunu používají starší a méně pohyblivé osoby, zvažte instalaci pohodlnějších lavic a madel, které jim usnadní pohyb i sezení.
Starším lidem se při vstávání v sauně může zamotat hlava a dochází tak k mnoha úrazům – chytře umístěné madlo je v takovém případě neocenitelná pomůcka.
Ať je saunování zábava!
Děti se mohou v sauně často nudit. Je to přirozené. Aby pro ně bylo saunování nejen příjemné ale i zábavné, zkuste do něj vnést trochu kreativity:
1. Krátké intervaly s přestávkami:
Sedět několik minut na jednom místě děti prostě nebaví. Rozdělte saunování do několika krátkých intervalů s přestávkami, během kterých si mohou odpočinout a hrát si.
2. Hračky a hry do sauny:
Vezměte si s sebou do sauny voděodolné hračky nebo vytvořte hry, které udrží děti zabavené. Můžete počítat kapky vody na stěnách, společně vytleskávat nějaký rytmus nebo malovat na orosená skla v sauně.
Do sauny ale nikdy neberte hračky z kovu nebo dokonce ty elektronické!
3. Vyprávějte si:
Využijte čas v sauně k vyprávění rodinných příběhů nebo vytvoření speciálních tradic, jako je společný zpěv nebo sdílení zážitků z uplynulého týdne.
Posilujte rodinná pouta a zvyky
Společné saunování v kruhu nejbližších může být skvělý způsob, jak posílit rodinné tradice a zvyky:
1. Pravidelné rodinné setkávání:
Určete si den v týdnu nebo v měsíci, kdy se celá rodina sejdete v sauně. Vytvořte si tak čas, kdy se rodina soustředí na společné chvíle bez vnějších rušivých vlivů.
2. Speciální události:
Vytvořte si ze saunování speciální událost během svátků nebo různých výročí. Takové vánoční saunování s vonnými esencemi a relaxační hudbou určitě vykouzlí nezapomenutelné zážitky.
3. Společné vzpomínky stmelují:
Saunování může být ideální čas, kdy si rodina vytváří nové vzpomínky. Fotografie z těchto společných okamžiků mohou být krásným doplňkem rodinného alba.
Saunování jako rodinná tradice nabízí nejen spoustu fyzických a psychických benefitů, ale posiluje to nejdůležitější, co všichni máme a potřebujeme – rodinné vazby.
Správným přístupem a respektem k potřebám dětí a starších členů rodiny může být společný pobyt v sauně bezpečný a příjemný pro všechny.
Vytvořte z tohoto rituálu něco, na co se bude celá rodina těšit a co bude spojovat všechny vaše generace.